Price Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
to
Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$3.8M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$7.5M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
house
holiday_village
business
rounded_corner
For Sale
Pending
Sales - Off
5 Days
10 Days
15 Days
30 Days
60 Days
90 Days
6 Months
9 Months
12 Months
18 Months
2 Years
3 Years
4 Years
5 Years
10 Years
Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
to
Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$3.8M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$7.5M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
SQFT
Any
500
600
700
800
900
1,000
1,100
1,200
1,300
1,400
1,500
1,600
1,700
1,800
2,000
2,200
2,400
2,500
2,600
2,800
3,000
3,200
3,400
3,500
3,600
4,000
4,500
5,000
to
Any
500
600
700
800
900
1,000
1,100
1,200
1,300
1,400
1,500
1,600
1,700
1,800
2,000
2,200
2,400
2,500
2,600
2,800
3,000
3,200
3,400
3,500
3,600
4,000
4,500
5,000
6,000
Any
Bdrms
Any
1
2
3
4
5
6
to
Any
0
1
2
3
4
5
6
Baths
Any
1.00
1.50
1.75
2.00
2.25
2.50
3.00
3.50
4.00
4.50
to
Any
1.00
1.50
1.75
2.00
2.25
2.50
3.00
3.50
4.00
4.50
Lot
Any
2,000 Sqft
3,000 Sqft
3,500 Sqft
4,000 Sqft
4,500 Sqft
5,000 Sqft
6,000 Sqft
7,000 Sqft
8,000 Sqft
9,000 Sqft
10,000 Sqft
12,000 Sqft
15,000 Sqft
Half Acre
1 Acre
2 Acres
3 Acres
4 Acres
5 Acres
10 Acres
to
Any
2,000 Sqft
3,000 Sqft
4,000 Sqft
5,000 Sqft
6,000 Sqft
7,000 Sqft
8,000 Sqft
9,000 Sqft
10,000 Sqft
12,000 Sqft
15,000 Sqft
Half Acre
1 Acre
2 Acres
3 Acres
4 Acres
5 Acres
10 Acres
Yr Built
Any
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2015
2010
2005
2000
1995
1990
1980
1970
1960
1950
to
Any
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2015
2010
2005
2000
1995
1990
1985
1980
1970
1960
1950
1940
1930
Any
For Sale
Pending
Sold
Off
5 Days
10 Days
15 Days
30 Days
60 Days
90 Days
6 Months
9 Months
12 Months
18 Months
2 Years
3 Years
4 Years
5 Years
10 Years
Max
Listed within...
Any
1 Day
2 Days
3 Days
4 Days
5 Days
6 Days
7 Days
8 Days
9 Days
10 Days
15 Days
30 Days
45 Days
60 Days
90 Days
120 Days
Listed at least...
Any
2 Days
3 Days
4 Days
5 Days
6 Days
7 Days
8 Days
9 Days
10 Days
15 Days
30 Days
45 Days
60 Days
90 Days
120 Days
180 Days
365 Days
Any
1
2
3
to
Any
0
1
2
3
Unit Flr
Any
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
to
Any
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
For Sale
(24)
Activity
Map Listings (24)
Neighborhoods (5)
Condos (3)
New Homes (0)
Schools
Land (3)
Map
Contact Agent
Fife WA Market Activity
YEAR 2026
Price Reduced
May 15, 2026
4 Bedroom Home
$1,200,000
↓ $400K
$800K
4
BR
1.75
BA
1,762
SQFT
6216 20th St E Fife, WA 98424
NWMLS #2457292. Betty Codute, Hawkins Poe
Went Pending
May 15, 2026
4 Bedroom Home
$620K
4
BR
2.5
BA
2,129
SQFT
3910 61st Ave E Fife, WA 98424
NWMLS #2518930. Alan MacLurg, Icon Group
Closed
May 15, 2026
4 Bedroom Home
$610,000
$600K
4
BR
2.5
BA
2,181
SQFT
3916 61st Ave E Fife, WA 98424
NWMLS #2498915. Stephanie R Harpole, Redfin
Listed
May 15, 2026
2 Bedroom Home
$465K
2
BR
2.25
BA
1,339
SQFT
6336 Park St E Fife, WA 98424
NWMLS #2524545. Colby Larson, Theory Real Estate
Listed
May 15, 2026
4 Bedroom Home
$589K
4
BR
2.5
BA
2,486
SQFT
5711 Pasinetti St E Fife, WA 98424
NWMLS #2507698. Alise D. Roberts, Windermere Real Estate/East
Price Reduced
May 13, 2026
Firwood Condominiums,
$315,000
↓ $7K
$308K
2
BR
0.75
BA
944
SQFT
5029 80th Ave Ct E Fife, WA 98424
NWMLS #2514308. Tamara Bout, Best Choice Realty LLC
Listed
May 13, 2026
3 Bedroom Home
$529K
3
BR
2.25
BA
1,654
SQFT
6512 Radiance Blvd E Fife, WA 98424
NWMLS #2523139. Jennifer Clukey, Windermere Real Estate/PSR Inc
Went Pending Inspection
May 12, 2026
Firwood Condominiums,
$315K
2
BR
1
BA
944
SQFT
5029 79th Ave Ct E Fife, WA 98424
NWMLS #2520455. Haley Steever-Buffaloe, Engel & Volkers Chambers Bay
Went Pending Inspection
May 12, 2026
4 Bedroom Home
$629K
4
BR
2.5
BA
2,246
SQFT
3443 52nd Ave E Fife, WA 98424
NWMLS #2501762. Richard Smith, Better Properties UP/Fircrest
Listed
May 12, 2026
Stone Brook,
$429K
2
BR
1.5
BA
1,068
SQFT
5311 34th St E Fife, WA 98424
NWMLS #2520166. Joe Maxwell II, Better Homes and Gardens RE PC
Price Reduced
May 11, 2026
Mayfair Place, Unit 1
$475,000
↓ $25K
$450K
3
BR
2
BA
1,323
SQFT
6834 20th St E Unit 1 Fife, WA 98424
NWMLS #2490631. Felicia Mackey, Berkshire Hathaway HS NW
Listed
May 10, 2026
4 Bedroom Home
$699K
4
BR
3.5
BA
2,836
SQFT
130 67th Ave Ct E Fife, WA 98424
NWMLS #2521088. Danielle J Bidwell, Coldwell Banker Danforth
Listed
May 6, 2026
3 Bedroom Home
$649K
3
BR
2.25
BA
1,932
SQFT
3017 Dale Ln E Fife, WA 98424
NWMLS #2518731. Marty Handy, Redfin
Listed
May 5, 2026
3 Bedroom Home
$499K
3
BR
2.5
BA
1,362
SQFT
3726 Tribute Ave E Fife, WA 98424
NWMLS #2518535. Benis Dawkins, Better Homes and Gardens RE PC
Went Pending
May 3, 2026
4 Bedroom Home
$575K
4
BR
2.5
BA
1,905
SQFT
6236 Radiance Blvd E Fife, WA 98424
NWMLS #2508151. William Weflen, Berkshire Hathaway HS NW
Closed
May 1, 2026
Mayfair Place, Unit F5
$395,950
$400K
2
BR
2
BA
1,140
SQFT
6830 20th St E Unit F5 Fife, WA 98424
NWMLS #2497770. Kristin Clark, COMPASS
Closed
April 30, 2026
2 Bedroom Home
$529K
2
BR
1
BA
1,162
SQFT
5110 27th St E Fife, WA 98424
NWMLS #2494470. Mike Renard, Keller Williams Realty PS
Price Reduced
April 28, 2026
3 Bedroom Home
$2,195,000
↓ $105K
$2.09M
3
BR
3
BA
3,184
SQFT
518 64th Ave Ct East Fife, WA 98424
NWMLS #2504507. Lauri Mcleod, John L. Scott R.E. Lake Tapps
Price Reduced
April 28, 2026
3 Bedroom Home
$2,195,000
↓ $105K
$2.09M
3
BR
3
BA
3,184
SQFT
518 64th Ave Ct East Fife, WA 98424
NWMLS #2487513. Lauri Mcleod, John L. Scott R.E. Lake Tapps
Closed
April 27, 2026
Stonebrook At Fife Condo,
$428K
2
BR
2.5
BA
1,519
SQFT
5234 35th St E Fife, WA 98424
NWMLS #2494651. Cindy Cindy Phomprida, Every Door Real Estate
Listed
April 24, 2026
2 Bedroom Home
$485K
2
BR
2.25
BA
1,402
SQFT
3650 Tribute Ave E Fife, WA 98424
NWMLS #2509041. Andrew Maglalang-Weakley, Redfin
Closed
April 23, 2026
4 Bedroom Home
$509,995
$521K
4
BR
2.5
BA
1,704
SQFT
5420 Discovery St E Fife, WA 98424
NWMLS #2492555. Veronica Songco, Newberry Realty, Inc.
Listed
April 23, 2026
4 Bedroom Home
$625K
4
BR
1.75
BA
2,172
SQFT
1317 47th Ave E Fife, WA 98424
NWMLS #2509577. Douglas Drost, Skyline Properties, Inc.
Listed
April 16, 2026
Parcel
$300K
5106 Freeman Rd E Fife, WA 98424
NWMLS #2509293. Jacob A Ray, Terrafin
Price Reduced
April 15, 2026
4 Bedroom Home
$679,000
↓ $21K
$658K
4
BR
2.5
BA
2,239
SQFT
4152 65th Ave Ct E Fife, WA 98424
NWMLS #2493906. Dawne C Talbott-Lloyd, Redfin
Closed
April 7, 2026
3 Bedroom Home
$524,950
$535K
3
BR
2.5
BA
1,806
SQFT
2818 57th Ct E Fife, WA 98424
NWMLS #2490973. Tom L Ouk, Kelly Right RE of Seattle LLC
Closed
April 1, 2026
4 Bedroom Home
$695,000
$688K
4
BR
2.75
BA
2,135
SQFT
6820 9th St E Fife, WA 98424
NWMLS #2472773. Jan Rich, Gateway Real Estate
Price Reduced
March 31, 2026
4 Bedroom Home
$655,000
↓ $10K
$645K
4
BR
2.5
BA
2,701
SQFT
4036 Tribute Ave E Fife, WA 98424
NWMLS #2492087. Royal Omolade, Real Experts Realty
Closed
March 31, 2026
3 Bedroom Home
$515K
3
BR
2.5
BA
1,365
SQFT
3516 Destination Ave E Fife, WA 98424
NWMLS #2482067. Sarah Asay, Asay Realty
Closed
March 31, 2026
Firwood,
$310K
2
BR
1
BA
944
SQFT
5011 79th Ave Ct E Fife, WA 98424
NWMLS #2442029. Josh Hall, John L. Scott, Inc