Price Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
to
Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$3.8M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$7.5M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
house
holiday_village
business
rounded_corner
For Sale
Pending
Sales - Off
5 Days
10 Days
15 Days
30 Days
60 Days
90 Days
6 Months
9 Months
12 Months
18 Months
2 Years
3 Years
4 Years
5 Years
10 Years
Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
to
Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$3.8M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$7.5M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
SQFT
Any
500
600
700
800
900
1,000
1,100
1,200
1,300
1,400
1,500
1,600
1,700
1,800
2,000
2,200
2,400
2,500
2,600
2,800
3,000
3,200
3,400
3,500
3,600
4,000
4,500
5,000
to
Any
500
600
700
800
900
1,000
1,100
1,200
1,300
1,400
1,500
1,600
1,700
1,800
2,000
2,200
2,400
2,500
2,600
2,800
3,000
3,200
3,400
3,500
3,600
4,000
4,500
5,000
6,000
Any
Bdrms
Any
1
2
3
4
5
6
to
Any
0
1
2
3
4
5
6
Baths
Any
1.00
1.50
1.75
2.00
2.25
2.50
3.00
3.50
4.00
4.50
to
Any
1.00
1.50
1.75
2.00
2.25
2.50
3.00
3.50
4.00
4.50
Lot
Any
2,000 Sqft
3,000 Sqft
3,500 Sqft
4,000 Sqft
4,500 Sqft
5,000 Sqft
6,000 Sqft
7,000 Sqft
8,000 Sqft
9,000 Sqft
10,000 Sqft
12,000 Sqft
15,000 Sqft
Half Acre
1 Acre
2 Acres
3 Acres
4 Acres
5 Acres
10 Acres
to
Any
2,000 Sqft
3,000 Sqft
4,000 Sqft
5,000 Sqft
6,000 Sqft
7,000 Sqft
8,000 Sqft
9,000 Sqft
10,000 Sqft
12,000 Sqft
15,000 Sqft
Half Acre
1 Acre
2 Acres
3 Acres
4 Acres
5 Acres
10 Acres
Yr Built
Any
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2015
2010
2005
2000
1995
1990
1980
1970
1960
1950
to
Any
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2015
2010
2005
2000
1995
1990
1985
1980
1970
1960
1950
1940
1930
Any
For Sale
Pending
Sold
Off
5 Days
10 Days
15 Days
30 Days
60 Days
90 Days
6 Months
9 Months
12 Months
18 Months
2 Years
3 Years
4 Years
5 Years
10 Years
Max
Listed within...
Any
1 Day
2 Days
3 Days
4 Days
5 Days
6 Days
7 Days
8 Days
9 Days
10 Days
15 Days
30 Days
45 Days
60 Days
90 Days
120 Days
Listed at least...
Any
2 Days
3 Days
4 Days
5 Days
6 Days
7 Days
8 Days
9 Days
10 Days
15 Days
30 Days
45 Days
60 Days
90 Days
120 Days
180 Days
365 Days
Any
1
2
3
to
Any
0
1
2
3
Unit Flr
Any
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
to
Any
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
For Sale
(42)
Activity
Map Listings (42)
Neighborhoods (1)
Condos (16)
New Homes (2)
Schools
Land (6)
Map
Contact Agent
Tukwila WA Market Activity
YEAR 2026
Closed
May 15, 2026
2 Bedroom Home
$520K
2
BR
1
BA
820
SQFT
3404 S 132nd St Tukwila, WA 98168
NWMLS #2503837. Sandra Hines, The Agency Seattle
Listed
May 15, 2026
Sunwood Condominiums, Unit GG21
$319K
2
BR
1
BA
967
SQFT
15123 Sunwood Blvd Unit GG21 Tukwila, WA 98188
NWMLS #2524619. Stacie Rodriguez, Best Choice Realty LLC
Listed
May 15, 2026
Colony Square, Unit 51
$350K
2
BR
1.5
BA
974
SQFT
13702 37th Ave S Unit 51 Tukwila, WA 98168
NWMLS #2525088. Rodolfo Hernandez Mcintyre, Keller Williams Rlty Bellevue
Price Reduced
May 14, 2026
3 Bedroom Home
$605,000
↓ $2K
$603K
3
BR
2.5
BA
1,601
SQFT
3403 S 144th Ln Tukwila, WA 98168
NWMLS #2466356. Joel Barth, Triwood Realty
Listed
May 14, 2026
Crystal Ridge Condo, Unit C301
$349K
2
BR
1.75
BA
928
SQFT
15335 Sunwood Blvd Unit C301 Tukwila, WA 98188
NWMLS #2521648. Stephen Janho, Windermere RE West Campus Inc
Went Pending Inspection
May 13, 2026
Canyon Estates Condominium, Unit 505
$200K
1
BR
1
BA
656
SQFT
15146 65th Ave S Unit 505 Tukwila, WA 98188
NWMLS #2484682. John Paul, Redfin
Listed
May 12, 2026
5 Bedroom Home
$2.27M
5
BR
5
BA
5,788
SQFT
15815 47th Ave S Tukwila, WA 98188
NWMLS #2522603. Indy Basra, Every Door Real Estate
Closed
May 11, 2026
3 Bedroom Home
$495,000
$515K
3
BR
1.75
BA
1,200
SQFT
14031 33rd Pl S Tukwila, WA 98168
NWMLS #2498869. Patrick Fieser, COMPASS
Went Pending Inspection
May 11, 2026
2 Bedroom Home
$549K
2
BR
1
BA
1,020
SQFT
3740 S 142nd St Tukwila, WA 98168
NWMLS #2512253. Matthew Reichlin, Skyline Properties, Inc.
Went Pending Inspection
May 11, 2026
Parcel
$549K
3740 S 142nd St Tukwila, WA 98168
NWMLS #2513600. Matthew Reichlin, Skyline Properties, Inc.
Went Pending
May 10, 2026
2 Bedroom Home
$469K
2
BR
1
BA
1,760
SQFT
4435 S 144th St Tukwila, WA 98168
NWMLS #2459353. Anthony Teeter, Coldwell Banker Danforth
Went Pending Feasibility
May 9, 2026
Parcel
$1.05M
14621 46th Ave S Tukwila, WA 98168
NWMLS #2511389. Bob C. Lee, Better Properties - Metro
Listed
May 9, 2026
8 Bedroom Home
$1.15M
8
BR
4
BA
3,620
SQFT
4238 S 164th St Tukwila, WA 98188
NWMLS #2521328. Sean D. Smith, Fellow Real Estate Services
Closed
May 8, 2026
2 Bedroom Home
$475K
2
BR
1
BA
1,580
SQFT
13856 37th Ave S Tukwila, WA 98168
NWMLS #2498717. Kathryn Kleber, Keller Williams Realty PS
Closed
May 8, 2026
5 Bedroom Home
$950K
5
BR
2.75
BA
3,100
SQFT
14911 58th Ave S Tukwila, WA 98168
NWMLS #2504484. Veronica Morss, eXp Realty
Closed
May 8, 2026
3 Bedroom Home
$499,900
$499K
3
BR
1
BA
1,540
SQFT
13715 45th Ave S Tukwila, WA 98168
NWMLS #2495207. Vince M Grant, RE/MAX Elite
Closed
May 8, 2026
4 Bedroom Home
$1,400,000
$1.41M
4
BR
4.5
BA
5,371
SQFT
14837 46th Ln S Tukwila, WA 98168
NWMLS #2486325. Carla R. Clark, KW Mountains to Sound Realty
Listed
May 8, 2026
4 Bedroom Home
$499K
4
BR
1.75
BA
1,190
SQFT
4602 S 122nd St Unit +A Tukwila, WA 98178
NWMLS #2503180. Stephanie L. Marsh, RE/MAX All City
Price Reduced
May 7, 2026
Parcel
$495,000
↓ $10K
$485K
12613 35th Ave S Tukwila, WA 98168
NWMLS #2492156. Stephanie R. Herrmann, Better Properties Soundview
Listed
May 7, 2026
3 Bedroom Home
$899K
3
BR
2
BA
2,210
SQFT
5011 S 138th St Tukwila, WA 98168
NWMLS #2517693. Thuy A. Nguyen, Keller Williams Eastside
Price Reduced
May 6, 2026
Crystal Ridge Condominiums, Unit D104
$325,000
↓ $15K
$310K
2
BR
1.75
BA
929
SQFT
15345 Sunwood Blvd Unit D104 Tukwila, WA 98188
NWMLS #2479435. George Graham, John L. Scott, Inc
Price Reduced
May 6, 2026
Colony Square, Unit 59
$259,000
↓ $5K
$254K
1
BR
1
BA
737
SQFT
13704 37th Ave S Unit 59 Tukwila, WA 98168
NWMLS #2497848. Nina Le, Better Properties Eastside
Price Reduced
May 6, 2026
The Peaks At Tukwila, Unit B206
$369,000
↓ $10K
$359K
2
BR
1.75
BA
1,163
SQFT
15340 Macadam Rd S Unit B206 Tukwila, WA 98188
NWMLS #2501081. Simon Cruz, John L. Scott, Inc
Closed
May 6, 2026
5 Bedroom Home
$635,000
$644K
5
BR
3.25
BA
2,920
SQFT
3202 S 130th St Tukwila, WA 98168
NWMLS #2502191. Emmett McLaulin, RE/MAX Northwest
Closed
May 6, 2026
4 Bedroom Home
$635,000
$590K
4
BR
2
BA
1,900
SQFT
16241 54th Ave S Tukwila, WA 98188
NWMLS #2467180. Parlan Deng, Western Homes Realty
Closed
May 6, 2026
4 Bedroom Home
$699,999
$710K
4
BR
2.75
BA
3,060
SQFT
12507 50th Pl S Tukwila, WA 98108
NWMLS #2490419. Shy Bundy, John L. Scott, Inc
Went Pending
May 3, 2026
3 Bedroom Home
$630K
3
BR
1.75
BA
1,540
SQFT
13344 56th Ave S Tukwila, WA 98178
NWMLS #2515791. Alex Nikitine, Coldwell Banker Danforth
Went Pending
May 2, 2026
4 Bedroom Home
$600K
4
BR
1.75
BA
2,450
SQFT
4041 S 150th St Tukwila, WA 98188
NWMLS #2513667. Angelica Thrasher, Berkshire Hathaway HS NW
Price Reduced
May 1, 2026
Colony Square Condominiums, Unit 37
$235,000
↓ $10K
$225K
1
BR
1
BA
594
SQFT
13564 37th Ave S Unit 37 Tukwila, WA 98168
NWMLS #2500353. Nicole Larsen, RE/MAX All City
Closed
May 1, 2026
4 Bedroom Home
$520,000
$485K
4
BR
2
BA
1,480
SQFT
13727 37th Ave S Tukwila, WA 98168
NWMLS #2476899. Venh Gieng, Dove Realty, Inc.