Price Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
to
Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$3.8M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$7.5M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
house
holiday_village
business
rounded_corner
For Sale
Pending
Sales - Off
5 Days
10 Days
15 Days
30 Days
60 Days
90 Days
6 Months
9 Months
12 Months
18 Months
2 Years
3 Years
4 Years
5 Years
10 Years
Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
to
Any
$50K
$100K
$150K
$200K
$250K
$300K
$350K
$400K
$450K
$500K
$550K
$600K
$650K
$700K
$750K
$800K
$850K
$900K
$950K
$1.0M
$1.1M
$1.2M
$1.3M
$1.4M
$1.5M
$1.6M
$1.7M
$1.8M
$1.9M
$2.0M
$2.1M
$2.2M
$2.3M
$2.4M
$2.5M
$2.8M
$3.0M
$3.2M
$3.5M
$3.8M
$4.0M
$4.5M
$5.0M
$5.5M
$6.0M
$6.5M
$7.0M
$7.5M
$8.0M
$9.0M
$10.0M
SQFT
Any
500
600
700
800
900
1,000
1,100
1,200
1,300
1,400
1,500
1,600
1,700
1,800
2,000
2,200
2,400
2,500
2,600
2,800
3,000
3,200
3,400
3,500
3,600
4,000
4,500
5,000
to
Any
500
600
700
800
900
1,000
1,100
1,200
1,300
1,400
1,500
1,600
1,700
1,800
2,000
2,200
2,400
2,500
2,600
2,800
3,000
3,200
3,400
3,500
3,600
4,000
4,500
5,000
6,000
Any
Bdrms
Any
1
2
3
4
5
6
to
Any
0
1
2
3
4
5
6
Baths
Any
1.00
1.50
1.75
2.00
2.25
2.50
3.00
3.50
4.00
4.50
to
Any
1.00
1.50
1.75
2.00
2.25
2.50
3.00
3.50
4.00
4.50
Lot
Any
2,000 Sqft
3,000 Sqft
3,500 Sqft
4,000 Sqft
4,500 Sqft
5,000 Sqft
6,000 Sqft
7,000 Sqft
8,000 Sqft
9,000 Sqft
10,000 Sqft
12,000 Sqft
15,000 Sqft
Half Acre
1 Acre
2 Acres
3 Acres
4 Acres
5 Acres
10 Acres
to
Any
2,000 Sqft
3,000 Sqft
4,000 Sqft
5,000 Sqft
6,000 Sqft
7,000 Sqft
8,000 Sqft
9,000 Sqft
10,000 Sqft
12,000 Sqft
15,000 Sqft
Half Acre
1 Acre
2 Acres
3 Acres
4 Acres
5 Acres
10 Acres
Yr Built
Any
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2015
2010
2005
2000
1995
1990
1980
1970
1960
1950
to
Any
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2015
2010
2005
2000
1995
1990
1985
1980
1970
1960
1950
1940
1930
Any
For Sale
Pending
Sold
Off
5 Days
10 Days
15 Days
30 Days
60 Days
90 Days
6 Months
9 Months
12 Months
18 Months
2 Years
3 Years
4 Years
5 Years
10 Years
Max
Listed within...
Any
1 Day
2 Days
3 Days
4 Days
5 Days
6 Days
7 Days
8 Days
9 Days
10 Days
15 Days
30 Days
45 Days
60 Days
90 Days
120 Days
Listed at least...
Any
2 Days
3 Days
4 Days
5 Days
6 Days
7 Days
8 Days
9 Days
10 Days
15 Days
30 Days
45 Days
60 Days
90 Days
120 Days
180 Days
365 Days
Any
1
2
3
to
Any
0
1
2
3
Unit Flr
Any
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
to
Any
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
For Sale
(222)
Activity
Map Listings (222)
Neighborhoods (38)
Condos (64)
New Homes (27)
Schools
Land (16)
Map
Contact Agent
Issaquah WA Market Activity
YEAR 2026
Price Reduced
Yesterday
4 Bedroom Home
$1,770,000
↓ $25K
$1.74M
4
BR
2.5
BA
3,008
SQFT
18451 NW Village Park Dr Issaquah, WA 98027
NWMLS #2504780. Maray Borrego, RE/MAX Eastside Brokers, Inc.
Went Pending Inspection
Yesterday
Garden Village, Unit 1314
$500K
2
BR
2
BA
1,262
SQFT
3626 224th Pl SE Unit 1314 Issaquah, WA 98029
NWMLS #2465588. Scott A Haycock, Snoqualmie Valley Real Estate
Went Pending
Yesterday
4 Bedroom Home
$1.45M
4
BR
2.5
BA
2,520
SQFT
2825 NW Pine Cone Dr Issaquah, WA 98027
NWMLS #2524798. Matthew Meyers, Skyline Properties, Inc.
Went Pending Inspection
Yesterday
4 Bedroom Home
$1.42M
4
BR
2.75
BA
3,020
SQFT
20622 SE 135th St Issaquah, WA 98027
NWMLS #2514253. James Pitts, eXp Realty
Went Pending
Yesterday
4 Bedroom Home
$1.70M
4
BR
2.5
BA
2,100
SQFT
19213 SE 46th Pl Issaquah, WA 98027
NWMLS #2520363. Scott Sorenson, Windermere Real Estate/East
Went Pending
Yesterday
4 Bedroom Home
$1.80M
4
BR
2.75
BA
2,760
SQFT
5869 Mont Blanc Pl NW Issaquah, WA 98027
NWMLS #2524139. Joyce Wei, Windermere Bellevue Commons
Price Reduced
May 16, 2026
Olympia, Unit 313
$425,000
↓ $15K
$410K
2
BR
1.75
BA
1,183
SQFT
3935 226th Pl SE Unit 313 Issaquah, WA 98029
NWMLS #2454302. Herb A. Wright, Pacific Rim Investments
Price Reduced
May 16, 2026
5 Bedroom Home
$2,675,000
↓ $80K
$2.59M
5
BR
3.5
BA
4,510
SQFT
2440 NE Daphne St Issaquah, WA 98029
NWMLS #2481779. Krista Mehr, COMPASS
Listed
May 16, 2026
Crest In Forest Village, Unit 302
$795K
3
BR
1.75
BA
1,799
SQFT
4406 Providence Point Pl SE Unit 302 Issaquah, WA 98029
NWMLS #2524115. Rachel Schindler, Realogics Sotheby's Int'l Rlty
Listed
May 16, 2026
4 Bedroom Home
$1.59M
4
BR
2.5
BA
3,120
SQFT
25510 SE 159th St Issaquah, WA 98027
NWMLS #2525239. Aleksandr Frankov, eXp Realty
Went Pending
May 16, 2026
Ravenswood, Unit J1
$875K
3
BR
2.25
BA
1,545
SQFT
205 Newport Way NW Unit J1 Issaquah, WA 98027
NWMLS #2502959. Sam Occhiuto, eXp Realty
Went Pending Inspection
May 16, 2026
3 Bedroom Home
$685K
3
BR
2.25
BA
1,307
SQFT
364 NE Darby Ln Issaquah, WA 98029
NWMLS #2518872. Carissa Saffel, COMPASS
Went Pending Inspection
May 16, 2026
3 Bedroom Home
$875K
3
BR
2.25
BA
1,545
SQFT
205 Newport Way NW Unit J1 Issaquah, WA 98027
NWMLS #2505083. Sam Occhiuto, eXp Realty
Listed
May 16, 2026
5 Bedroom Home
$1.92M
5
BR
2.75
BA
2,790
SQFT
1703 14th Pl NE Issaquah, WA 98029
NWMLS #2524123. Mo Abdi, Homes & Equity Real Estate Grp
Listed
May 16, 2026
4 Bedroom Home
$1.69M
4
BR
2.75
BA
3,480
SQFT
474 5th Ave NE Issaquah, WA 98029
NWMLS #2525261. Tere Foster, COMPASS
Went Pending
May 16, 2026
4 Bedroom Home
$1.10M
4
BR
2.25
BA
2,140
SQFT
155 Capella Dr NW Issaquah, WA 98027
NWMLS #2519560. Tyler Staples, Windermere Real Estate/East
Went Pending Inspection
May 16, 2026
3 Bedroom Home
$1.19M
3
BR
2.25
BA
1,540
SQFT
2425 NW Oakcrest Dr Issaquah, WA 98027
NWMLS #2522620. Edgar Sarkisyan, Keller Williams Realty PS
Went Pending
May 16, 2026
4 Bedroom Home
$2.85M
4
BR
3.75
BA
5,560
SQFT
18206 NW Montreux Dr Issaquah, WA 98027
NWMLS #2506150. Kenna Ramey, COMPASS
Price Reduced
May 15, 2026
Parkview, Unit B304
$310,000
↓ $5K
$305K
2
BR
1
BA
828
SQFT
220 SW Clark St Unit B304 Issaquah, WA 98027
NWMLS #2502649. Eugene Dimov, KW Lake Washington So
Price Reduced
May 15, 2026
Starpoint Condominiums, Unit 412
$465,000
↓ $10K
$455K
1
BR
1
BA
721
SQFT
1840 25th Ave NE Unit 412 Issaquah, WA 98029
NWMLS #2465822. Sean Meade, COMPASS
Price Reduced
May 15, 2026
Arrington Place, Unit E 103
$420,000
↓ $25K
$395K
2
BR
2
BA
1,032
SQFT
700 Front St S Unit E 103 Issaquah, WA 98027
NWMLS #2485772. Steve E. Honnen, Coldwell Banker Bain
Price Reduced
May 15, 2026
3 Bedroom Home
$1,449,950
↓ $25K
$1.42M
3
BR
3.25
BA
2,076
SQFT
537 NW Juniper St Issaquah, WA 98027
NWMLS #2464262. Mark R. Barron, Windermere RE West Campus Inc
Price Reduced
May 15, 2026
Oak Meadows, Unit D35
$415,000
↓ $16K
$399K
2
BR
1.5
BA
1,015
SQFT
170 Newport Way NW Unit D35 Issaquah, WA 98027
NWMLS #2515703. Steven R. Sterling, Windermere R E Mount Baker
Went Pending Inspection
May 15, 2026
Sammamish Pointe Condominiums, Unit 6-1
$575K
2
BR
2
BA
1,053
SQFT
2160 Newport Way NW Unit 6-1 Issaquah, WA 98027
NWMLS #2520620. Sue Dhillon, Redfin
Went Pending Inspection
May 15, 2026
3 Bedroom Home
$1.09M
3
BR
2.25
BA
2,510
SQFT
15028 245th Ave SE Issaquah, WA 98027
NWMLS #2508223. Jon Hodgson, John L. Scott, Inc
Listed
May 15, 2026
Sammamish Pointe, Unit 11-6
$600K
2
BR
1.75
BA
1,155
SQFT
2044 Newport Way NW Unit 11-6 Issaquah, WA 98027
NWMLS #2521615. Francis Quedado, Redfin
Closed
May 15, 2026
4 Bedroom Home
$1,300,000
$1.39M
4
BR
2.5
BA
2,343
SQFT
105 Big Bear Pl NW Issaquah, WA 98027
NWMLS #2515162. Anthony E. Butz, Windermere Real Estate/East
Listed
May 15, 2026
Jacob's Meadow,
$699K
3
BR
2.5
BA
1,564
SQFT
23746 SE 36th Ln Issaquah, WA 98029
NWMLS #2525008. Preethy Jayaraman, Dulay Homes LLC
Listed
May 15, 2026
3 Bedroom Home
$1.49M
3
BR
2.5
BA
2,640
SQFT
5300 235th Ave SE Issaquah, WA 98029
NWMLS #2523946. Brent Loe, Keller Williams Realty Bothell
Listed
May 15, 2026
4 Bedroom Home
$1.69M
4
BR
2.5
BA
2,420
SQFT
1555 Wildwood Blvd SW Issaquah, WA 98027
NWMLS #2524438. Phil Greely, The Agency Seattle